Anı Tur
Kurumsal
Müşteri Hizmetleri
Biz Sizi Arayalım
Üyelik
0850 300 0 264
SATIŞ MERKEZİ

Isparta Gül Hasadı Ve Göller Yöresi Turu 1 Gece

Biz Sizi Arayalım
Grup Rezervasyon
 Isparta Gül Hasadı Ve Göller Yöresi Turu 1 Gece  Isparta Gül Hasadı Ve Göller Yöresi Turu 1 Gece  Isparta Gül Hasadı Ve Göller Yöresi Turu 1 Gece  Isparta Gül Hasadı Ve Göller Yöresi Turu 1 Gece  Isparta Gül Hasadı Ve Göller Yöresi Turu 1 Gece  Isparta Gül Hasadı Ve Göller Yöresi Turu 1 Gece
  • 0 Yorum Yorum Ekle

Bu Turumuzun Bütün Kontenjanları Tükenmiştir.İlginiz İçin Teşekkür Ederiz.
  • 26 Mayıs Cuma Akşam Hareket 28 Mayıs Pazar Akşam Dönüş
  • Eğirdir Gölü - Hızırbey Camii - Dündarbey Medresesi - Eğirdir Kalesi - Isparta - Sagalassos Antik Kenti - Gül
Tur Programı

ISPARTA - GÖLLER YÖRESI GÜL HASADI TURU

Ek Hizmetler - Müze ve Ören Giris Ücretleri Dahil

Gül hasadi zamaninda, gül diyari Isparta' da;
Uçsuz bucaksiz, gözlerimizi kamastiracak bahçelerde,
gül toplayan kadinlara eslik ediyor ve
gül ürünlerinin yapildigi fabrikayi birlikte geziyoruz.

26 MAYIS CUMA AKSAM HAREKET
28 MAYIS PAZAR AKSAM DÖNÜS

2 GECE 3 GÜN 1 GECE OTEL KONAKLAMASI

Isparta’da gülcülügün binlerce yil gerilere giden, eski, köklü bir tarihi yoktur. Isparta gülcülügü, en çok 150 yili bile geçmeyen bir tarihe sahiptir. Daha gülcülük Isparta'da bilinmez iken Burdur, Denizli, Çal yörelerinde Gül tariminin yapilmakta oldugu bilinmektedir.  Gülcülügü Isparta'ya, Yalvaç ilçesinden gelip Isparta'ya yerlesen Meydanbeyoglu, Mehmet Izzet'in oglu Ismail Efendi getirmistir.
Gül hasadi Mayis ayinin 15’inden Haziran ayinin sonuna kadar sürmektedir.  Bu zaman araliginda sabah saat 05.00 den,  10.00’a kadar gül toplanmaktadir. Turumuz da gül toplayan kadinlara eslik etmek üzere gül bahçesinde yerimizi alacak ve güllerimizi toplayacagiz. Gülün güzel kokusunu teneffüs ederek, bu bahçelerden yaniniza gül alma sansi bulabilirsiniz. Ayrica manzaranin tadini çikarirken, fotograf çekebilirsiniz. Ardindan gül yagi fabrikasina geçip toplanan güllere yapilan islemleri yerinde görüp bilgi alacagiz.

1.GÜN
HAREKET

Değerli misafirlerimiz, 21.30 Yenibosna Airport Avm Otoparkı - 22.00 Harbiye Cumhuriyet Caddesi Anı Tur Merkez Ofis Önü - 23.00 Göztepe Medeniyet Üniversitesi Otoparkı (E – 5 Uzunçayır  - Göztepe Yolu Üzerinde Yan Yol İstikametinde) - 23.15 Kartal Yemek Center - 23.30 Çayırova Mc Donalds Önünden hareket ile gece yolculuğumuza başlıyoruz.

2.GÜN
EĞİRDİR GÖLÜ – HIZIRBEY CAMİİ – DÜNDARBEY MEDRESESİ – EĞİRDİR KALESİ – YEŞİLADA – CAN ADASI - AKPINAR KÖYÜ – ISPARTA – GÖLCÜK KRATER GÖLÜ- TURAN YAZGAN ETNOGRAFYA HALI VE KİLİM MÜZESİ

Değerli misafirlerimiz, yolda alınan serbest sabah kahvaltısının ardından, Eğirdir’e hareket ediyoruz. Eğirdir içerisinde bulunan, Kemer üzerine inşa edilmiş ve minaresi ile ön plana çıkan, Hızırbey (Ulu Cami), Dündarbey Medresesi ve Eğirdir Kalesini gezerek çarşıda serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasında, önceden iki farklı ada olmasına rağmen günümüzde anakaraya bağlanmış olan, Yeşilada ve Can Adaları üzerinde otobüsümüz ile tur attıktan sonra, göl kenarında çay ve yemek molası veriyoruz. Altınkum Plajında ayaklarımızı göl suyuna soktuktan sonra, Akpınar Köyüne çıkarak Eğirdir Gölünün eşsiz manzarasının fotoğrafını alıyoruz. Ardından, Isparta şehir merkezine yakın olan doğa harikası olan Gölcük Krater Gölü’nü görmeye gidiyoruz. Devamın da Isparta şehir merkezinde yer alan Mimar Sinan Camii, Prof. Dr. Turan Yazgan Etnografya Halı ve Kilim Müzesi, Gökçay veya Üzüm Pazarı gezileri bitiminde gül ve kozmetik ürünleri almanız için vereceğimiz serbest vakit sonrasında, otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelde.

 

Sabah Kahvaltısı: Otobüste dağıtılacak olan Lunch Box ile. (Sandwich, Meyve Suyu, Eti Browni,  Nane Şekeri)
Öğle Yemeği: Eğirdir’de rehberimizin önereceği restoranda ekstra olarak alınacaktır.
Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup, tur ücretine dâhildir.
Konaklama: Seçilen otelde konaklama gerçekleştirilecektir.
Mola Tesisleri: Bozüyük Ömür Dinlenme Tesisleri, Afyon Kolaylı Dinlenme Tesisleri

Rota: İstanbul – Bozüyük (275 km), Bozüyük – Afyon (188 km), Afyon - Eğirdir Gölü (119 km), Eğirdir – Gölcük Krater Gölü (53 km), Gölcük Krater Gölü – Isparta (5 km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe: 640 km

3.GÜN
GÜL HASATI – GÜNEYKENT KASABASI – GÜL EVİ – YUNUS EMRE EVİ – GÜL SERTİFİKASI DAĞITIM TÖRENİ

Değerli misafirlerimiz, otelde alınan sabah kahvaltısı sonrasında SABAHIN ERKEN BİR SAATİNDE ( Her sabah gül hasatı şafakta başlayıp güneşin ışıkları yakıcı hale gelmeden, en geç saat saat 10.00’da tamamlanır.) otelden ayrılıp Güneykent Kasabasına gidiyoruz. Burada gül toplayan kadınlara eşlik etmek üzere gül bahçesinde yerimizi alıyor ve güllerimizi topluyoruz. Ardından gül yağı fabrikasına geçip toplanan güllere yapılan işlemleri yerinde görüp bilgi alıyoruz. Öğle yemeğinde Güneykentli hanımların yaptığı yöresel yemeklere tatma fırsatımız olacaktır. Yemekten sonrası Gül Evi ve Yunus Emre Evini geziyoruz. Alışveriş için verilen serbest zaman sonrası, Güneykentli hanımların el emeği göz nuru yapmış oldukları hediyelik eşyalar ile gül yağı, gül reçeli, gül kremi, gül şurubu satın alabilirsiniz. Daha sonra bu tura katılanlara verilen "Gül Sertifikası" dağıtım törenine katılıyoruz. Gezilerimiz sonrasında, İstanbul'a hareket ediyoruz. Akşam geç saatlerde sizleri aldığımız noktalara bırakarak bir başka Anı Tur seyahatinizde görüşmek üzere sizlerden ayrılıyoruz.


Sabah Kahvaltısı: Otelde Açık Büfe Olarak Alınacaktır. Tur Ücretine Dâhildir

Öğle Yemeği: Güneykent’te ekstra olarak alınacaktır.

Akşam Yemeği: Yol üstü tesislerinde, ekstra olarak alınacaktır.

Rota: Isparta – Güneykent (42 km), Güneykent – Afyon (151 km), Afyon – Bozüyük (188 km), Bozüyük – İstanbul (275 km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe: 656 Km

Konaklama: DİKKAT BU GECE OTEL KONAKLAMASI YOKTUR.
Toplam Tur Mesafesi: 1296 Km

İstanbul’a Varış Saati: 22.00  - 23.00

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

*  Otellerde 1 Gece Yarim Pansiyon Konaklama                 

*  Lüx Otobüsler Ile Ulasim

*  Ani Tur Güvencesi   

*  Profesyonel Rehber Ile Çevre Gezileri                                                                               

*  Ani Tur Otobüs Içi Ikramlari                                                             

*  Açik Büfe 1 Sabah Kahvaltisi                                   

*  Açik Büfe veya Set Menü 1 Aksam Yemegi

*  1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortasi

*  Ek Hizmet Bedelleri

*  Müze Giris Ücretleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

*  Tüm Öglen Yemekleri

* Tüm Yemeklerde Alinan Içecekler
* Tüm Özel Harcamalar
* Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar

EK HİZMETLER BEDELİ KAPSAMI

Tur Programina Dâhil Olan Tüm Milli Park ve Ören Yeri Girisleri, Yardimci Rehberlik Ücretleri, Otopark Ücretleri, Tekne Turlari, Minibüs Ücretleri ve Turlara Göre Degisen Diger Ücretler Bu Kapsamdadir. Hangi Kuruma Bagli Oldugu Fark Etmeksizin, Tüm Müze Giris Ücretleri Misafirlerimize Aittir. Müze Girislerini Ofiste Ödemek Isteyen Misafirler, “EK HIZMET BEDELI (TAM)” Seçenegini Kullanarak Müze Giris Ücretlerini Rezervasyon Asamasinda Ödeyebilirler. Bu Durumda Satin Alinan Turun Müzelerinin Toplam Tutarina Göre Anitur; Müzekart Vererek ya da Giriste Bilet Alarak Misafirlerinin Müzelere Girisini Saglayacaktir. 0-17 Yas Çocuk, 65 Yas ve Üstü Yetiskin, Müzekart Sahibi, Sari Basin Karti Sahibi, Engelli Karti Sahibi Misafirlerimiz, Turizm Bakanligi’na Bagli Müzelere Ücretsiz Girdiginden, Bu Misafirlerimizin “EK HIZMET BEDELI (INDIRIMLI)” Seçenegini Tercih Etmesi Gerekmektedir. Bu Statüdeki Misafirlerimiz, “EK HIZMET BEDELI (INDIRIMLI)” Seçenegini Tercih Etmeleri Durumunda, Turizm Bakanligi’na Bagli Olmayan Müzelerdeki Giris Ücretlerini Kendileri Ödeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti Vatandasi Olmayan Misafirler (Yabanci Uyruklu Misafirler) “EK HIZMET BEDELI (INDIRIMLI)” Seçenegini Seçip, Turdaki Müze Girislerini Kendileri Ödeyecektir.

İPTAL VE İADE GÜVENCE PAKETİ KAPSAMI

 

Tura Çikis  Gününden; 72 Saat (3 Gün) Öncesine Kadar Rezervasyon Iptal Talebinde Bulunulmasi veya Degisiklik Halinde Kosulsuz Yüzde 100 Kesintisiz Iade Garantisi Sunuluyor. 1, 2 veya 3 Gece Konaklamali Turlarda Paket Bedeli Kisi Basi 20 TL’dir. 4 Gece ve Üzeri Konaklamali Turlarda Paket Bedeli Kisi Basi 25 TL’dir. Uçakli Turlarda Iptal Iade Güvence Paketi Eklenememektedir.


1618 NOLU ZORUNLU SEYAHAT SIGORTASI KAPSAMI


Acentenin iflasi veya herhangi bir nedenle paket tur hizmetinin verilememesini kapsar. Saglik sigortasi degildir, tedavi masraflarini karsilamaz. (Özel saglik sigortasi misafire ait özel harcamadir)

 

ÖNEMLI: Otobüslü Turlarda 00-1,99 Yas Çocuklardan Ücret Alinmaz. Eger Çocuklar Için Otobüste Koltuk Istenirse 02-06 Yas Çocuk Fiyati Uygulanir. 0-7 Yas Çocuklar Ek Hizmet Bedeli Ödemez.

Çocuk Indirimleri Iki Yetiskin Yaninda ve Tek Bir Çocuk Için Uygulanabilir. Rehberimiz Programi Tamamen Gerçeklestirmek Kaydi Ile Programin Seyrinde Degisiklik Yapabilir. Turlarimiz Otel, Otobüs, Tur Programi Ve Rehberlik Hizmetleri Ile Bir Bütündür Ayri Ayri Düsünülemez. 0–6 Yas Çocuklarda Otel Konaklamasinda Yatak Verilmeyebilir. Triple Odalarda 3. Yatak Normal Yatak Konforunda Olmayabilir. Otel Duruma Göre Misafirlerimize Açilir-Kapanir Yatak ya da Çekyat Verebilir. 2 Yasini Doldurmus Her Bireyin Otobüste Koltuk Almasi Zorunludur. Tur Içeresinde Kullanilmayan Ulasim, Konaklama, Çevre Gezileri Vb. Haklar Iade Edilemez. Rezervasyon Esnasinda Koltuk Sözü Verilemez. Koltuk Numaralari Rezervasyon Tarih Sirasina Göre Belirlenir. Turu Erken Satin Alan Misafirler Önde Oturmaya Hak Kazanirlar. 4 Gece ve Üzeri Konaklamali Turlarda Oturma Düzeni Birer Sira Kaydirilarak Rotasyon Uygulamasi Gerçeklestirilir. Afise Edilen Fiyatlar “INDIRIMLI EK HIZMET BEDELI” Baz Alinarak Hesaplanmistir. Uçakli Turlarda Kademeli Fiyat Uygulamasi Geçerlidir. Uçaklarin Dolulugu Arttikça Tur Fiyatlari da Artmaktadir. Uçakli Turlarda Anitur, Yogunluga Bagli Olarak ve Programi Aksatmamak Kaydiyla; Havalimani, Havayolu Sirketi ve Uçus Saati Degistirme Hakkini Sakli Tutar. Atatürk Havalimani’ndan Sabiha Gökçen’e ya da Tersi Degisikliklerde Anitur, Misafirlerine Ücretsiz Servis Vermek Zorundadir. Tur Programinda Belirtilen Saatler, Normal Hava ve Yol Kosullarina Göre Hesaplanmis Olup, Olasi Gecikmelerde, Anitur’un Sorumlulugu, Misafirin Ise Tazminat Hakki Yoktur. Tur Konaklama Bölgelerinde ve Otellerinde Yogunluga Göre Ayni Standartlarda Olmak Kaydi Ile Degisiklik Yapilabilir. Tur Öncesi ya da Tur Esnasinda Hava Muhalefeti Nedeniyle Yapilamayan Turlardan Ani Tur’un Sorumlulugu Yoktur. Bu Turun Hareketi Için Minimum Katilimci Sayisi 30 Olarak Öngörülmüstür. Yeterli Sayida Çogunluk Olmadiginda Turu 20 Gün Önceden Haber Vermek Kaydi Ile Iptal Hakki Ani Tur’da Saklidir. Turun Iptali Durumunda Ani Tur Iptalini Bizzat Bildirmek Zorundadir. Yasal Süreç Oldugundan Tazminat Hakki Yoktur. Ön Ödeme Tutari Kayit Tarihinde Rezervasyon Bedelinin Minimum % 30’dur. Turun Hareket Tarihinden 7 Gün Önce Kalan Tur Bedelinin Tamamlanmasi Gerekir.

DİĞER

IKLIM

Bölgede karakteristik Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sicak ve kurak, kislar ilik ve yagislidir. Yillik sicaklik ortalamasi 18°C'dir. Kiyida yillik yagis miktarinin 1000 mm yi buldugu yerler vardir. Akdeniz kiyilari kis mevsiminin en ilik geçtigi bölgemizdir. Buna yol açan nedenler, nemlilik miktari, günes isinlarinin düsme açisi ve Toros Daglari'nin dogrultusu ve yükseltisidir. Toroslar, kisin kuzeyden gelen soguk hava kütlelerinin kiyiya inmesini önler. Yagis maksimumu kis mevsimine rastlar. Bölgedeki yaz kurakligi ise, dinamik yüksek basinç alanlarinin etkili olmasi, bölgenin alçalici hava hareketlerinin etkisine girmesinin sonucudur. Kiyidan itibaren yükseldikçe sicaklik düsmekte, yagis miktari artmaktadir. Denize dönük yamaçlarin etekleri bol yagis alir. Batida Antalya çevresi doguda, Hatay, Dörtyol, Osmaniye, Kadirli, Bahçe çevresi 1000 mm civarinda yagis alir. Oysa ovadaki Mersin ve Adana çevresi 600 - 700 mm yagis almaktadir. Karasallasmanin belirgin oldugu yerler, bölgenin bati kesiminde genisler. Göller yöresi ve Teke yöresi karasalligin en belirgin oldugu yerlerdir. Sicaklik farklari artar, kislar daha uzun sürer. Akdeniz Bölgesi'nin iç kesimlerine dogru gidildikçe iklim karasallasir. Özellikle Göller Yöresi'nde yillik yagis miktari ve kis sicaklik degerleri düsmüstür.

 


OTOBÜSLER
MERCEDES TRAVEGO & TOURISMO: 46+1+1 Koltuklandirma, Abs, Asr, Klimali, Karoseri Indirme Kaldirma Sistemi Tempomat (Hiz Sinirlayici ve Sabitleyici), TV, DVD Player (DVD, VCD, CD, MP3), Önde ve Ortada 15" LCD monitör.

MAN FORTUNA: 46+1+1 Koltuklandirma, Abs, Asr, Klimali, Karoseri Indirme Kaldirma Sistemi Tempomat (Hiz Sinirlayici ve Sabitleyici), TV, DVD Player (DVD, VCD, CD, MP3), Önde ve Ortada 15" LCD monitör.

NEOPLAN CITYLINER / TOURLINER: 46+1+1 Koltuklandirma, Abs, Asr, Klimali, Karoseri Indirme Kaldirma Sistemi Tempomat (Hiz Sinirlayici ve Sabitleyici), TV, DVD Player (DVD, VCD, CD, MP3), Önde ve Ortada 15" LCD monitör.

TEMSA SAFIR / MARATON: 46+1+1 Koltuklandirma, Abs, Asr, Klimali, Karoseri Indirme Kaldirma Sistemi Tempomat (Hiz Sinirlayici ve Sabitleyici), TV, DVD Player (DVD, VCD, CD, MP3), Önde ve Ortada 15" LCD monitör.

 

MIDIBUSLER
ISUZU TURKUAZ: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandirma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabi, Su Isiticili Mutfak Ünitesi, Okuma Lambalari, Rehber Anonsu Için Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatici.

NOVO LUX: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandirma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabi, Su Isiticili Mutfak Ünitesi, Okuma Lambalari, Rehber Anonsu Için Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatici.

TEMSA PRESTIGE: 31+1 Veya 27 + 1 Koltuklandirma, Yatar Otobüs Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Monitör, 1 Adet Buzdolabi, Su Isiticili Mutfak Ünitesi, Okuma Lambalari, Rehber Anonsu Için Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatici.

MINIBUSLER
MERCEDES SPRINTER: 12+1 veya 16 + 1 Koltuklandirma, Özel Tasarlanmis Yatar Otobüs Deri Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Buzdolabi, Okuma Lambalari, Rehber Anonsu Için Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatici.

WOLKSWAGEN CRAFTER: 12+1 veya 16 + 1 Koltuklandirma, Özel Tasarlanmis Yatar Otobüs Deri Koltuklu, Abs, Asr, Klima, 1 Adet Buzdolabi, Okuma Lambalari, Rehber Anonsu Için Ses Sistemi, Cd Ve Dvd Oynatici.

NOT: Turlarimizda kisi sayisina göre, yukarida belirtilen araç tiplerinden herhangi birisi kullanilir.DİKKAT: Tur sirküsü yayımlandığı Sunday, June 25, 2017 tarihinde geçerlidir. Aynı tura ait, daha sonraki bir tarihte yayımlanacak tur sirküsü bir öncekini geçersiz kılar.


TUR PROGRAMLARIMIZ 6502 NOLU TÜKETICI KANUNUNA UYGUN OLARAK HAZIRLANMISTIR.

Bu Turumuzun Bütün Kontenjanları Tükenmiştir.İlginiz İçin Teşekkür Ederiz.
Tur Otelleri
 Basmacıoğlu Otel
Basmacıoğlu Otel
Isparta- Isparta

Basmacioglu Hotel, Isparta'nin merkezinde, sehrin tren istasyonuna sadece 1 km mesafede yer almaktadir. Otelin modern odalari klimali ve ses yalitimli olup ücretsiz Wi-Fi erisimi sunmaktadir.

Hotel Basmacioglu'nun zarif odalari hali kapli zeminlere ve isitma sistemine sahiptir. Tüm odalarda LCD uydu TV ve minibar vardir. Banyolarda ücretsiz banyo malzemeleri temin edilmistir.

Alakart restoranda izgaralar, mezeler ve yöresel lezzetler de dahil olmak üzere geleneksel Türk yemekleri servis edilir. Aksamlari otelin barinda içecekler esliginde yorgunluk atabilirsiniz.

Davras Kayak Merkezi 26 km uzakliktadir. Isparta Süleyman Demirel Havaalani 30 km mesafededir. Tesis bünyesindeki özel otopark ücretsizdir. 

 Basmacıoğlu Otel
 Devın Otel
Devın Otel
Isparta- Isparta

Otelimiz sehir merkezinde hizmet vermektedir. Isparta otogarina 1 km, Isparta Belediyesine 500 m, Isparta Askerlik Subesine 900 m ve Isparta Süleyman Demirel Havaalanina 34 km mesafede bulunmaktayiz. Devin Otel'de 50 adet oda ve 4 adet suit bulunmaktadir. Odalarin taban kaplamalari laminant parkedir. Tesis sehir otelciligi konseptine göre dizayn edilmis odalari; klima, ses yalitimi ve ücretsiz wi-fi erisimine sahiptir.

 

 
 Devın Otel
 İyaşpark Otel
İyaşpark Otel
Isparta- Isparta

Isparta'da, Ayazmana Parki'na 2,2 km mesafede yer alan Iyaspark Otel'de WiFi erisimi ve özel otopark ücretsizdir. Konuklar tesis bünyesindeki restoranin keyfini çikarabilirler.

Tüm odalarda düz ekran uydu TV vardir. Dag veya sehir manzarasi esliginde bir fincan çayin tadini çikarabilirsiniz. Odalar özel banyoludur. Ayrica terlik ve ücretsiz banyo malzemeleri temin edilir.

Magazalar bulunan tesiste 24 saat açik resepsiyon hizmeti, kuru temizleme olanaklari ve oda servisinden yararlanabilirsiniz.

Iyaspark Otel, Isparta Otogari'na 2,2 km, Gölcük Gölü'ne ise 7 km uzakliktadir. En yakin havaalani olan Çardak Havaalani 75 km mesafededir. 

 İyaşpark Otel
 Barıda Hotels
Barıda Hotels
Isparta- Isparta

Sehir merkezinde bulunan Barida Hotels, sauna ve Türk hamami içeren bir spa merkezi, kapali yüzme havuzu ve panoramik sehir manzarali bir çati restorani sunmaktadir.

 Barıda Hotels
Tur Güzergahı
Bu Turun Yapılacağı Tarihleri Öğrenmek İstiyorsanız Call Centerimizi Arayınız